BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Fotogenlampor 3663387
*
nr 366 3387
Fotogenlampor
1 par, majolika, 1800-talets slut
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/6 14:35:10
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampor ljuskronor majolika
-
8328 Ampel
mässing och glas. Diameter: 34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8092 Golv/läslampa
Holtkoetter Leuchen, mässing, ledad arm, vridbar l..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:15
-
7222 Industrilampor
3 st, Castaldi, Italien. Höjd: 30-45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:44
-
7189 Ljuskrona
empirestil, prismor, 5-ljusarmar. Längd: 49cm. Dju..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8344 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 55 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
8343 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
*
Fotogenlampor
nr 366 3387
Fotogenlampor
1 par, majolika, 1800-talets slut
| Utrop: | 4.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 4.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2005 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/6 14:35:10 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampor ljuskronor majolika
-
8328 Ampel
mässing och glas. Diameter: 34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8092 Golv/läslampa
Holtkoetter Leuchen, mässing, ledad arm, vridbar l..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:15 -
7222 Industrilampor
3 st, Castaldi, Italien. Höjd: 30-45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:44
-
7189 Ljuskrona
empirestil, prismor, 5-ljusarmar. Längd: 49cm. Dju..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8344 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 55 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
8343 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51



